WordPress Otomatik Yedekleme Nasıl Yapılır? (UpDraftPlus)

Uzun zaman önce çeşitli konularda bildiklerimi paylaşmak için kurmuş olduğum birikisatir.com web sitemde oldukça fazla içerik vardı. Ve ziyaretçi olarak da temel bir kitle oluşmuştu. Ancak server değişimi sırasında yedekleme işlemini unuttuğum için yeni server’da tamamen baştan başlamış gibi oldum. Neyse ki, sitemin eski versiyonunu https://web.archive.org/ adresinden buldum ve eski içeriklerimi oradan almaya ve tekrar siteme eklemeye başladım. Hani bir musibet bin nasihatten iyidir derler. Bu olay da benim için bir tecrübe oldu. Sitemi tekrardan yayınlayarak yazılarımı paylaşmaya başlarken, bunun yanında aynı olayı tekrar yaşamamak için de içerikleri yedekleme arayışlarına başladım.

WordPress içerisinde zaten dosyaları dışa aktarma/yedek alma seçeneği mevcut. Ancak yedek alamadan sitede bir çökme gibi bir durum olursa o zaman yine sıkıntı yaşanır. İşte bu noktada, wordpress içeriklerini otomatik yedekleme konusunda gayet pratik ve kullanımı kolay olan UpDraftPlus eklentisini buldum. Eklentiyi yükledim ve otomatik yedekleme seçeneğini aktif hale getirdim. İsterseniz gelin, UpDraftPlus uygulaması nasıl kullanılır, ayarları nasıl yapılır, kısaca bir göz atalım…

Uygulamayı WordPress->Eklentiler kısmından aratarak vaya buraya tıklayarak bulabilirsiniz.

Eklentiyi yükleyip aktif hâle getirdiğimiz zaman aşağıdaki AYARLAR sekmesinden yedeklemenin hangi aralıklarla ve hangi platforma yapılacağını seçmemiz (ve gerekirse o platforma giriş yapıp yetki vermemiz) gerekiyor. Ben Google Drive platformumu seçtim. Yedekleme dosyalarının otomatik olarak Drive klasörüme yapılmasını istiyorum.

Şu Anki Durum sekmesinden ise bir sonraki yedeklemenin planlandığı veya en son yedeklemenin ne zaman yapıldığına ait bilgilere ulaşabiliyoruz.

Mevcut Yedekler bölümünde daha önce alınan yedek dosyaları ve kayıtları mevcut. Bu sayfadan önceki yedeklemelerimizi görebiliyor, ayrıca yedek dosyalarımızı geri yükleyebiliyoruz.

Geri Yükle butonu ile de sitemizin temaları, eklentilerini, veritabanı ve diğer içerikleri sitemize geri yükleyebiliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir